Results of the 2009 Election

(February 10, 2009)


Preliminary Results (with 99.7% of the vote counted)

Elections to the 18th Knesset were held on February 10, 2009, with voter turnout of 65.2%. The members of the 18th Knesset will be sworn in on March 2, 2009.

Kadima
28
Likud
27
Yisrael Beiteinu
15
Labor
13
Shas
11
United Arab List
5
National Union
4
Hadash
4
United Torah Judaism
4
Meretz
3
Jewish Home
3
Balad- National Democratic Party
3

Members Elected to the Knesset by Party

Kadima (28)

1. Tzipi Livni
2. Shaul Mofaz
3. Dalia Itzik
4. Tzachi Hanegbi
5. Ronie Bar-On
6. Ze’ev Boim
7. Meir Sheetrit
8. Ruhama Avraham
9. Avi Dichter
10. Marina Solodkin
11. Yoel Hasson
12. Gideo Ezra
13. Yaakov Edri
14. Eli Aflalo
15. Ze'ev Bielski
16. Ronit Tirosh
17. Haim Ramon
18. Nahman Shai
19. Shlomo Mula
20. Robert Tibiev
21. Majalli Wahabi
22. Rachel Adato
23. Yohanan Plesner
24. Shai Hermesh
25. Yisrael Hasson
26. Ariyeh Bibi
27. Otniel Schneller
28. Orit Zuaretz

Likud (27)

1. Binyamin Netanyahu
2. Gideon Sa’ar
3. Gilad Erdan
4. Reuven Rivlin
5. Bennie Begin
6. Moshe Kahlon
7. Silvan Shalom
8. Moshe (Bogi) Ya'alon
9. Yuval Steinitz
10. Leah Nes
11. Yisrael Katz
12. Yuli Edelstien
13. Limor Livnat
14. Haim Katz
15. Yossi Peled
16. Michael Eitan
17. Dan Meridor
18. Tzipi Hotoboli
19. Gila Gamliel
20. Ze'ev Elkin
21. Yariv Levine
22. Zion Fanian
23. Ayub Kara
24. Danny Danon
25. Carmel Shama
26. Ofir Akuins
27. Miri Regev

Yisrael Beitenu (15)

1. Avigdor Lieberman
2. Uzi Landau
3. Stas Misezhnikov
4. Yitzhak Ahronovitch
5. Sofa Landver
6. Orly Levy
7. Danny Ayalon
8. David Rotem
9. Anastasia Michali
10. Faina Kiranvaom
11. Hamed Amer
12. Robert Ilatov
13. Moshe Matalon
14. Leah Shemtov
15. Alex Miller

Labor (13)

1. Ehud Barak
2. Isaac Herzog
3. Ophir Paz-Pines
4. Avishai Braverman
5. Shelly Yacimovich
6. Matan Vilna’i
7. Eitan Cabel
8. Binyamin Ben-Eliezer
9. Yuli Tamir
10. Amir Peretz
11. Daniel Ben-Simon
12. Shalom Simhon
13. Orit Noked

Shas (11)

1. Eli Yishai
2. Ariel Atiyas
3. Yitzhak Cohen
4. Amnon Cohen
5. Meshulam Nahari
6. Ya’akov Margi
7. David Azoulay
8. Yitzhak Vaknin
9. Nissim Ze’ev
10. Chaim Amsalam
11. Avraham Michaeli

United Arab List (5)

1. Ibrahim Sarsur
2. Ahmad Tibi
3. Talab El-Sana
4. Sa'ud Gna'im
5. Talab Abu-Arar

National Union (4)

1. Yaakov Katz
2. Uri Yehuda Ariel
3. Professor Arieh Eldad
4. Michael Ben Ari

Hadash (4)

1. Muhammad Barakeh
2. Hanna Sweid
3. Dov Khenin
4. Afu Agbarih

United Torah Judaism (4)

1. Yaakov Leitzman
2. Moshe Gafni
3. Meir Porush
4. Orli Mekalev

Meretz (3)

1. Chaim Oron
2. Elon Gilon
3. Nitzvan Horowitz

Jewish Home (3)

1. Daniel Hershkovitz
2. Zevulun Orlev
3. Uri Orbach

Balad-National Democratic Party (3)

1. Jamal Zahalka
2. Said Naffaa
3. Hanin Zuabi


Sources: Israel Ministry of Foreign Affairs; Jerusalem Post