Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Jews in Sports:
Jewish Olympic Medalists

(1896 - Present)


Jews in Sports: Table of Contents | Major League Baseball | Football (NFL)


Print Friendly and PDF
Between 1896 and 2014, Jewish athletes have won at least 345 medals in Olympic Games competition.
TOTAL MEDALS:
TOP MEDALISTS:
Dara Torres       Mark Spitz       Agnus Keleti
Dara Torres                Mark Spitz              Agnus Keleti
    (USA - 12)                (USA - 11)            (Hungary - 11)

Year
Athlete
Country
Sport
Medals Won
Gold      Silver   Bronze
2014
(Sochi)
Jason Brown
USA
Ice Skating
 
1
Simon Shnapir
USA
Ice Skating
 
1

2012
(London)
Jo Aleh
New Zealand
Sailing
1
   
Nathan Cohen
New Zealand
Rowing
1
   
Basketball
1
   
Gymnastics
2
1
Jessica Fox
Australia
Kayak
1
 
Swimming
1
 

2010
(Vancouver)
Steve Meisler
USA
Bobsled
1

2008
(Beijing)
Swimming
2
1
Swimming
2
Swimming
1
Basketball
1
Vasyl Fedoryshyn
Ukraine
Wrestling
1
Fencing
1
1
Fencing
1
 
Water Polo
1
Swimming
3
Josh West
Great Britain
Rowing
1
Gisele Kanevsky
Argentina
Field Hockey
1
Shahar Zubari
Windsurfing
1

2006
(Turin)
USA
Figure Skating
1
Ben Agosto
USA
Ice Dancing
1
Irina Slutskaya
Russia
Figure Skating
1

2004
(Athens)
Sailing
1
Swimming
1
Swimming
1
1
Scott Goldblatt
Swimming
1
Basketball
1
   
Nicolas Massu
Chile
Tennis
2
Gavin Fingleson
Australia
Baseball
1
Adriana Behar
Brazil
Beach Volleyball
1
Judo
1
Athletics
1
Robert Dover
Riding
1
Fencing
1
Sarah Poewe
Germany
Swimming
1
Sergei Sharikov
Russia
Fencing
1

2002
(Salt Lake City)
USA
Figure Skating
1
Ilya Averbukh
Russia
Ice Dancing
1
Irina Slutskaya
Russia
Figure Skating
1

2000
(Sydney)
USA
Swimming
1
1
USA
Swimming
3
USA
Swimming
2
3
Sergei Sharikov
Russia
Fencing
1
Maria Mazina
Russia
Fencing
2
Adriana Behar
Brazil
Beach Volleyball
1
Scott Goldblatt
USA
Swimming
1
USA
Swimming
1
1
Yulia Raskina
Belarus
Rythmic Gymnastics
1
Sara Whalen
USA
Soccer
1
Robert Dover
USA
Equestrian
1
Michael Kalganov
Canoe/Kayak
1

1996
(Atlanta)
Sergei Sharikov
Russia
Fencing
1
1
USA
Gymnastics
1
Myriam Fox-Jerusalmi
France
Canoe
1
Israel
Sailing
1
Maria Mazina
Russia
Fencing
1

1992
(Albertville /
Barcelone)
Joseph Jacobi
USA
Canoe
1
USA
Swimming
1
Tatiana Lysenko
Unified Team
Gymnastics
2
1
Valeri Belenki
Unified Team
Gymnastics
1
1
Israel
Judo
1
Arbital Selinger
Netherlands
Volleyball
1
Shay Oren Smadga
Israel
Judo
1
Dan Greenbaum
USA
Volleyball
1

1988
(Calgary /
Seoul)
USA
Swimming
1
1
Brad Gilbert
USA
Tennis
1
Carina Benninga
Netherlands
Field Hockey
1
Seth Bauer
USA
Rowing
1

1984
(Sarajevo /
Los Angeles)
Johan Harmenberg
Sweden
Fencing
1
Mitch Gaylord
USA
Gymnastics
1
1
3
Carina Benninga
Netherlands
Field Hockey
1
USA
Swimming
1
Robert Berland
USA
Judo
1
Bernard Rajzman
Brazil
Volleyball
1
Mark Berger
Canada
Judo
1

1980
(Lake Placid /Moscow)
Valentin Mankin
USSR
Yachting
1
Svyetlana Krachevskya
USSR
Track & Field
1

1976
(Innsbruck /
Montreal)
Irena Szewinska
Poland
Track
1
Ernest Grunfeld
USA
Basketball
1
Eduard Vinokurov
USSR
Fencing
1
Yuriy Liapkin
USSR
Hockey
1
Valentin Mankin
USSR
Yachting
1
Wendy Weinberg
USA
Swimming
1
Victor Zilberman
Romania
Boxing
1
Edith Master
USA
Equestrian
1
Ildiko Sagine-Rejto
Hungary
Fencing
1

1972
(Sapporo /
Munich)
USA
Swimming
7
Valentin Mankin
USSR
Yachting
1
Faina Melnik
USSR
Track
1
Neal Shapiro
USA
Equestrian
1
1
Ildiko Sagine-Rejto
Hungary
Fencing
1
Mark Rakita
USSR
Fencing
1
Eduoard Vinokurov
USSR
Fencing
1
Andrea Gyarmati
Hungary
Swimming
1
1
Grigory Kriss
USSR
Fencing
1
Irena Kirszenstein-Szewinska
Poland
Track
1
Donald Cohan
USA
Yachting
1
Peter Asch
USA
Water Polo
1

1968
(Grenoble /
Mexico City)
Irena Kirszenstein-Szewinska
Poland
Track
1
USA
Swimming
2
1
1
Victor Zinger
USSR
Ice Hockey
1
Boris Gurevich
USSR
Wrestling
1
Valentin Mankin
USSR
Yachting
1
Mark Rakita
USSR
Fencing
1
1
Eduard Vinokurov
USSR
Fencing
1
Grigory Kriss
USSR
Fencing
2
Josef Vitebsky
USSR
Fencing
1
Semyon Belits-Geiman
USSR
Swimming
1
1
Ildiko Uslaky-Rejto
Hungary
Fencing
1
2
Naum Prokupets
USSR
Canoe
1

1964
(Innsbruck /
Tokyo)
Lawrence Brown
USA
Basketball
1
Gerald Ashworth
USA
Track
1
Grigory Kriss
USSR
Fencing
1
Mark Rakita
USSR
Fencing
1
Dr. Gyorgy Karpati
Hungary
Water Polo
1
Tamas Gabor
Hungary
Fencing
1
Mark Midler
USSR
Fencing
1
Arpad Orban
Hungary
Soccer
1
Ildiko Uslaky-Rejto
Hungary
Fencing
2
Irena Kirszenstein
Poland
Track
1
1
Yakov Rylsky
USSR
Fencing
1
Alain Calmat
France
Figure Skating
1
Marilyn Ramenofsky
USA
Swimming
1
Isaac Berger
USA
Weightlifting
1
Vivian Joseph
USA
Figure Skating
1
Ronald Joseph
USA
Figure Skating
1
James Bregman
USA
Judo
1
Yves Dreyfus
France
Fencing
1

1960
(Squaw Valley/
Rome)
Mark Midler
USSR
Fencing
1
Allan Jay
Great Britain
Fencing
2
Vladimir Portnoi
USSR
Gymnastics
1
1
Isaac Berger
USA
Weightlifting
1
Boris Goikhman
USSR
Water Polo
1
Ildiko Uslaky-Rejto
Hungary
Fencing
1
Klara Fried
Hungary
Canoe
1
Moses Blass
Brazil
Basketball
1
Albert Axelrod
USA
Fencing
1
David Segal
Great Britainn
Track
1
Robert Halperin
USA
Yachting
1
Rafael Grach
USSR
Speed Skating
1
Leon Rottman
Romania
Canoe
1
Imre Farkas
Hungary
Canoe
1
Dr. Gyorgy Karpati
Hungary
Water Polo
1

1956
(Cort. d’Ampezzo /
Melbourne)
Alice Kertesz
Hungary
Gymnastics
1
Leon Rottman
Romania
Canoe
1
Laszlo Fabian
Hungary
Canoe
1
Isaac Berger
USA
Weightlifting
1
Agnes Keleti
Hungary
Gymnastics
4
2
Dr. Gyorgy Karpati
Hungary
Water Polo
1
Boris Gurevich
USSR
Wrestling
1

1952
(Oslo /
Helsinki)
Maria Gorokhovskaya
USSR
Gymnastics
1
1
Boris Gurevich
USSR
Wrestling
1
Mikhail Perelman
USSR
Gymnastics
1
Agnes Keleti
Hungary
Gymnastics
1
1
2
Judit Temes
Hungary
Swimming
1
1
Eva Szekely
Hungary
Swimming
1
Claude Netter
France
Fencing
1
Dr. Gyorgy Karpati
Hungary
Water Polo
1
Sandor Geller
Hungary
Soccer
1
Grigori Novak
USSR
Weightlifting
1
Henry Wittenberg
USA
Wrestling
1
Lev Vainshtein
USSR
Shooting
1
James Fuchs
USA
Track
1

1948
(St. Moritz /
London)
Frank Spellman
USA
Weightlifting
1
Henry Wittenberg
USA
Wrestling
1
Agnes Keleti
Hungary
Gymnastics
1
Dr. Steve Seymour
USA
Track
1
James Fuchs
USA
Track
1
Norman C. Armitage
USA
Fencing
1

1936
(Garmisch /
Berlin)
Gyorgy Brody
Hungary
Water Polo
1
Miklos Skarnay
Hungary
Water Polo
2
Endre Kabos
Hungary
Fencing
2
Samuel Balter
USA
Basketball
1
Irving Meretsky
Canada
Basketball
1
Helene Mayer
Germany
Fencing
1
Jadwiga Wajsowna (Weiss)
Poland
Track
1
Gerard Blitz
Belgium
Water Polo
1

1932
(Lake Placid/ Los Angeles)
Attila Petschauer
Hungary
Fencing
1
Endre Kabos
Hungary
Fencing
1
1
Gyorgy Brody
Hungary
Water Polo
1
Miklos Skarnay
Hungary
Water Polo
2
Irving Jaffee
USA
Speed Skating
2
Lillian Copeland
USA
Track
1
George Gulack
USA
Gymnastics
1
Hans Haas
Austria
Weightlifting
1
Abraham Kurland
Denmark
Wrestling
1
Dr. Philip Erenberg
USA
Gymnastics
1
Fritzie Burger
Austria
Figure Skating
1
Rudolf Ball
Germany
Ice Hockey
1
Nikolaus Hirschl
Austria
Wrestling
1
Nathan Bor
USA
Boxing
1
Albert Schwartz
USA
Swimming
1
Jadwiga Wajsowna (Weiss)
Poland
Track
1

1928
(St. Moritz /
Amsterdam)
Fanny Rosenfeld
Canada
Track
1
1
Attila Petschauer
Hungary
Fencing
1
1
Hans Haas
Austria
Weightlifting
1
Dr. Sandor Gombos
Hungary
Fencing
1
Janos Garai
Hungary
Fencing
1
Lillian Copeland
USA
Track
1
Fritzie Burger
Austria
Figure Skating
1
Ellis R. Smouha
Great Britain
Track
1
Harry Devine
USA
Boxing
1
Harry Isaacs
South Africa
Boxing
1
S. Rabin
Great Britain
Wrestling
1

1924
(Chamonix /
Paris)
Harold Abrahams
Great Britain
Track
1
1
Elias Katz
Finland
Track
1
1
Alexandre Lippmann
France
Fencing
1
Louis A. Clark
USA
Track
1
Jackie Fields
USA
Boxing
1
Janos Garai
Hungary
Fencing
1
1
Gerard Blitz
Belgium
Water Polo
1
Maurice Blitz
Belgium
Water Polo
1
Baron H.L. De Morpurgo
Italy
Tennis
1
Sydney Jelinek
USA
Crew
1

1920
(Antwerp)
Samuel Mosberg
USA
Boxing
1
Alexandre Lippmann
France
Fencing
1
1
Samuel Gerson
USA
Wrestling
1
Gerard Blitz
Belgium
Water Polo/Swimming
1
1
Maurice Blitz
Belgium
Water Polo
1
Fred Meyer
USA
Wrestling
1
Montgomery "Moe" Herzowitch
Canada
Boxing
1

1912
(Stockholm)
Dr. Jeno Fuchs
Hungary
Fencing
2
Dr. Oszkar Gerde
Hungary
Fencing
1
Lajos Werkner
Hungary
Fencing
1
Gaston Salmon
Belgium
Fencing
1
Jacques Ochs
Belgium
Fencing
1
Edgar Seligman
Great Britian
Fencing
1
Dr. Otto Herschmann
Austria
Fencing
1
Abel Kiviat
USA
Track
1
Alvah T. Meyer
USA
Track
1
Ivan Osiier
Denmark
Fencing
1
Imre Gellert
Hungary
Gymnastics
1
Josephine Sticker
Austria
Swimming
1
Mor Kovacs (Koczan)
Hungary
Track
1

1908
(London)
Dr. Jeno Fuchs
Hungary
Fencing
2
Dr. Oszkar Gerde
Hungary
Fencing
1
Lajos Werkner
Hungary
Fencing
1
Alexandre Lippmann
France
Fencing
1
1
Richard Weisz
Hungary
Wrestling
1
Jean Stern
France
Fencing
1
Harald Bohr
Denmark
Soccer
1
Edgar Seligman
Great Britain
Fencing
1
Odon Bodor
Hungary
Track
1
Otto Scheff
Austria
Swimming
1
Clair S. Jacobs
USA
Track
1

1904
(St. Louis)
Myer Prinstein
USA
Track
2
Samuel Berger
USA
Boxing
1
Daniel Frank
USA
Track
1
Otto Wahle
Austria
Swimming
1

1900
(Paris)
Myer Prinstein
USA
Track
1
1
Otto Wahle
Austria
Swimming
2
Edouard Alphonse de Rothschild
France
Polo
1
Siegfried Flesch
Austria
Fencing
1

1896
(Athens)

Alfred Flatow
Germany
Gymnastics
3
1
Felix Schmal
Austria
Cycling
1
2
Felix Flatow
Germany
Gymnastics
2
Alfred Hajos-Guttmann
Hungary
Swimming
2
Dr. Paul Neumann
Austria
Swimming
1
Otto Herschmann
Austria
Swimming
1

Sources: Medals between 1896 and 2008- Encyclopaedia Judaica. © 2008 The Gale Group. All Rights Reserved.
Medals between 2008 and Present- http://www.olympic.org/

Back to Top