Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Abraham Jacob Multer

(1900 - 1986)


Print Friendly and PDF

Abraham Jacob Multer was a Jewish Representative from New York in the United States Congress.

Multer (born December 24, 1900; died November 4, 1986) was born in New York City and attended the public schools of Coney Island, N.Y., Boys’ High School, Brooklyn, N.Y., and evening classes at City College of New York. He graduated from Brooklyn Law School in 1921 and was admitted to the bar in 1923 and commenced practice in New York City. He served as special assistant attorney general of New York State conventions from 1936 and to Democratic National Conventions, 1960 and 1964. From 1943 to 1945, Multer served in United States Coast Guard.

In 1947, Multer served as special counsel to the mayor of New York City and was elected as a Democrat to the Eightieth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Leo F. Rayfiel. He was reelected to the Eighty-first and to the nine succeeding Congresses and served from November 4, 1947, until he resigned December 31, 1967, after having been elected a New York State Supreme Court Justice on November 7, 1967. He served on the state Supreme Court from January 1, 1968, to January 1, 1977.


Sources: Biographical Dictionary of the United States Congress

Back to Top