Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Benjamin Rabin

(1896 - 1969)


Print Friendly and PDF

RABIN, Benjamin J., a Representative from New York; born in Rochester, Monroe County, N.Y., June 3, 1896; attended the public schools of his native city, and New York University until May 30, 1917, when he enlisted in the United States Navy as a seaman; was subsequently commissioned as an ensign and served until January 1919; discharged as an ensign from the Naval Reserve in May 1921; reentered New York University and was graduated from the law department in 1919; was admitted to the bar the same year and commenced practice in New York City; counsel to the New York State joint legislative committee investigating guaranteed mortgages in 1934 and 1935; counsel to the Mortgage Commission of the State of New York 1935-1937 and served as chairman 1937-1939; elected as a Democrat to the Seventy-ninth and Eightieth Congresses and served from January 3, 1945, until his resignation effective midnight December 31, 1947, having been elected a justice of the New York State Supreme Court and took the oath of office on January 5, 1948; designated by the Governor as associate justice of appellate division in January 1955 for the term ending December 31, 1961; reelected for a fourteen-year term; died in Palm Beach, Fla., February 22, 1969; interment in Riverside Cemetery, Rochelle Park, N.J.


Sources: Biographical Dictionary of the United States Congress

Back to Top