Avraham Ravitz

(1934 - )


Avraham Ravitz was born in 1934 in Tel Aviv .

He served in the IDF and studied at the Hebron Rabbinical College, and was ordained as a rabbi.

Avraham Ravitz has been a Member of Knesset since 1988. He has been a member of the following Knesset Committees: Finance; Constitution, Law and Justice; Education and Culture; Immigration and Absorption; Anti-Drug Abuse; Foreign Affairs & Defense; and Economics. He currently serves on the Parliamentary Inquiry Committee for the Location and Restitution of Property of Holocaust Victims.

From June 1990 until July 1992 he served as Deputy Minister of Housing and Construction.

From June 1990 until July 1992, Ravitz served as Deputy Minister of Housing and Construction, and from April 2001 until February 2003 as Deputy Minister of Education.

In March 2005 Avraham Ravitz was appointed Deputy Minister of Social Affairs.

He is married and has 12 children.


Source: Israeli Ministry of Foreign Affairs