Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Roni Milo

(1949 - )


Print Friendly and PDF

Roni Milo is an Israeli politician and journalist, a former Cabinet Minister and former Mayor of Tel Aviv.

Milo (born November 26, 1949) was born in Israel as Ron Milikovsky. He served in the Israel Defense Forces as a legal officer and later earned a law degree from Tel-Aviv University.

Milo has held a wide range of public positions, including Mayor of Tel Aviv; Chairman, Israeli Student Union; Chief Editor, "Yoman Hashavua" Weekly; Chairman, "Dor Hemshech" Council in the World Zionist Organization; Chairman, Information Departmen of Herut Movement; and Chairman, World Likud Organization.

Roni Milo has been a Member of Knesset since 1977, serving on the Immigration and Absorption, Foreign Affairs & Defense, Constitution, Law and Justice, State Control, Economics, Finance, and Knesset Committees.

From 1984-86 he served as Deputy Minister of Foreign Affairs, and from 1986-88 as Deputy Minister in the Prime Minister's Office. From 1988 until March 1990 he served as Minister of the Environment, and from March-June 1990 as Minister of Labor and Social Welfare.

From June 1990 until 1992, Roni Milo served as Minister of Police, and from August 2000 to January 2001 as Minister of Health.

In August 2001, Roni Milo was appointed Minister for Regional Cooperation, a position he held until 2003. Milo lost his place in the Knesset in the 2003 election.

He is married, and has two children.


Sources: Israeli Ministry of Foreign Affairs

Back to Top