Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Jacob H. Gilbert

(1920 - 1981)


Print Friendly and PDF

GILBERT, Jacob H., a Representative from New York; born in New York City June 17, 1920; attended the public schools; was graduated from St. John’s College and from St. John’s Law School; was admitted to the bar in 1944 and commenced the practice of law in New York City; appointed an assistant corporation counsel of the city of New York and served from January 1949 to December 1950; served in the State assembly 1951-1954; member of the State senate from 1955 to March 1960; elected as a Democrat to the Eighty-sixth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Isidore Dollinger; reelected to the Eighty-seventh and to the four succeeding Congresses, and served from March 8, 1960 to January 3, 1971; unsuccessful candidate for renomination in 1970 to the Ninety-second Congress; resumed the practice of law; resided in the Bronx, N.Y. where he died February 27, 1981; interment in Mount Hebron Cemetery, Flushing, N.Y.


Sources: Biographical Dictionary of the United States Congress

Back to Top