Join Our Mailing List

Sponsor Us!

Israel Frederick Fischer

(1858 - 1940)


Print Friendly and PDF

FISCHER, Israel Frederick, a Representative from New York; born in New York City August 17, 1858; moved to Brooklyn in September 1887; attended the public schools and Cooper Institute, New York City; employed as a clerk in a law office; studied law; was admitted to the bar in 1879 and commenced practice in New York City; member of the executive committee of the Republican State committee 1888-1890; elected as a Republican to the Fifty-fourth and Fifty-fifth Congresses (March 4, 1895-March 3, 1899); unsuccessful candidate for reelection in 1898 to the Fifty-sixth Congress; appointed on May 2, 1899, by President McKinley as a member of the United States Board of General Appraisers (now the United States Customs Court); appointed chief justice of that court by President Coolidge on April 16, 1927, and served until his retirement on March 31, 1933; delegate to the International Customs Congress held in New York City in 1903; died in New York City March 16, 1940; interment in Maimonides Cemetery, Brooklyn, N.Y.


Sources: Biographical Directory of the United States Congress

Back to Top