Members of the 15th Knesset

(As of August 1, 2000)


Avraham Burg, Speaker of the Knesset

ONE ISRAEL - Labor, Gesher, Meimad (26)

 
  1. Ehud Barak
  2. Shimon Peres
  3. David Levy
  4. Shlomo Ben-Ami
  5. Avraham Burg
  6. Ra'anan Cohen
  7. Uzi Baram
  8. Dalia Itzik
  9. Benjamin Ben-Eliezer
  10. Haim Ramon
  11. Elie Goldschmidt
  12. Avraham Shohat
  13. Yael Dayan
  14. Ofir Pines-Paz
  15. Michael Melchior
  16. Maxim Levy
  17. Ephraim Sneh
  18. Nawaf Massalha
  19. Avraham Yehezkel
  20. Sofa Landver
  21. Salah Tarif
  22. Shalom Simchon
  23. Yossi Katz
  24. Weizman Shiri
  25. Eli Ben-Menachem
  26. Collette Avital

 

 

LIKUD (19)

 
  1. Silvan Shalom
  2. Limor Livnat
  3. Meir Sheetrit
  4. Gideon Ezra
  5. Naomi Blumental
  6. Ariel Sharon
  7. Uzi Landau
  8. Reuven Rivlin
  9. Danny Naveh
  10. Tzahi Hanegbi
  11. Yisrael Katz
  12. Michael Eitan
  13. Joshua Matza
  14. Moshe Arens
  15. Avraham Hirschson
  16. Tzipi Livni
  17. Ayoub Kara
  18. Yuval Steinitz
  19. Ze'ev Boim

 

SHAS (17)

 
  1. Aryeh Gamliel
  2. Eliyahu Suissa
  3. Eliyahu Yishai
  4. Shlomo Benizri
  5. Yitzhak Cohen
  6. Amnon Cohen
  7. Nissim Dahan
  8. David Azoulai
  9. David Tal
  10. Yitzhak Vaknin
  11. Rahamim Mellul
  12. Meshulam Nahari
  13. Yitzhak Saban
  14. Nissim Ze'ev
  15. Yair Peretz
  16. Ofer Hugi
  17. Yitzhak Gagula

 

MERETZ - Democratic Israel (10)

 
  1. Yossi Sarid
  2. Ran Cohen
  3. Amnon Rubinstein
  4. Anat Maor
  5. Zahava Gal-On
  6. Avshalom Vilan
  7. Ilan Gillon
  8. Naomi Hazan
  9. Hussniya Jabara
  10. Moshe Raz

 

NATIONAL UNITY - YISRAEL BEITENU (7)

 
  1. Rehavam Ze'evi
  2. Binyamin Alon
  3. Zvi Handel
  4. Avigdor Lieberman
  5. Yuri Stern
  6. Michael Nudleman
  7. Eliezer Cohen

 

SHINUI (6)

 
  1. Yosef Lapid
  2. Avraham Poraz
  3. Yehudit Naot
  4. Yosef Paritzky
  5. Eliezer Zandberg
  6. Victor Breilovsky

 

CENTER PARTY (6)

 
  1. Yitzhak Mordechai
  2. Amnon Lipkin-Shahak
  3. Dan Meridor
  4. Roni Milo
  5. Uriel Savir
  6. Dalia Rabin-Pelossof

 

NATIONAL RELIGIOUS PARTY (5)

 
  1. Haim Druckman
  2. Shaul Yahalom
  3. Yigal Bibi
  4. Zevulun Orlev
  5. Nahum Langenthal

 

UNITED TORAH JUDAISM (5)

 
  1. Meir Porush
  2. Avraham Ravitz
  3. Ya'akov Litzman
  4. Moshe Gafni
  5. Shmuel Halpert

 

UNITED ARAB LIST (5)

 
  1. Abd el-Malek Dahamsha
  2. Taleb a-Sana'a
  3. Hashem Mahmeed
  4. Tewfik Khatib
  5. Muhammad Kena'an

 

YISRAEL BA'ALIYA (4*)

 
  1. Natan Sharansky
  2. Yuli Edelstein
  3. Marina Solodkin
  4. Gennady Rieger

 

DEMOCRATIC FRONT FOR PEACE AND EQUALITY - HADASH (3)

 
  1. Mohammed Baraka
  2. Issam Mahoul
  3. Tamar Gozansky

 

DEMOCRATIC CHOICE (2*)

 
  1. Roman Bronfman
  2. Alexander Tzinker

* Two MKs elected on the Yisrael Ba'aliya list split from the party and were recognized as an independent faction on July 20.

ONE NATION (2)

 
  1. Amir Peretz
  2. Haim Katz

 

HERUT (1*)

 
  1. Michael Kleiner

* Split from the National Unity party when it formed a joint faction with Yisrael Beitenu.

NATIONAL DEMOCRATIC ALLIANCE (1)

 
  1. Azmi Bishara

 

ARAB MOVEMENT FOR RENEWAL (1)

 
  1. Ahmed Tibi

 


Source: Israeli Ministry of Foreign Affairs